První popisy našich vesnic nalezneme v tereziánském katastru z roku 1713. Dozvídáme se v něm, že většina vesnic je "ode dřeva" vystavěna. K přestavbě vesnic na zděné dochází v průběhu 1. poloviny 19. století. Zděná zástavba je charakterizována zděným selským statkem, který se dochoval zejména v okolí Plzně, jinde je méně častý. Zděné kaple šestiboké, čtvercové a obdélné jsou zastoupeny ve většině obcí našeho regionu. Z hospodářských budov jde zejména o sýpku, méně často o mlýn a kovárnu. Lidový kroj - Pro náš plzeňský region byl typický hradišťský kroj. Nosil se od poloviny 19. století v oblasti od Starého Plzence k Rokycanům a zasahoval až na lnářské panství.
VíceOd středověku se v našich zemích začíná vedle šlechty a duchovenstva vyčleňovat a formovat specifická společenská skupina s vlastním životním stylem – měšťanstvo. Městský způsob života se promítl i do interiéru měšťanské domácnosti, předmětů užitého umění, módy oblékání, duchovní kultury a morálky měšťanstva. Expozice evokuje atmosféru měšťanské společnosti přelomu 19. a 20. století.
VíceVe výstavním sále představujeme tvorbu regionálních malířů: Josef Hodek, Augustin Němejc, Jaroslav Šafara, Bohumil Krs, Josef Matějka, Jiří Sýkora, Josef Kašpar, Karel Knížák, Jindřich Krátký, Milan Knížák.
VíceVýstava improvizovaného dětského pokojíčku navozuje atmosféru poloviny minulého století. V měšťanském mobiliáři z počátku 40. let 20. století jsou zakomponovány hračky – atributy dětství. Nedílnou součástí dětského světa jsou zmenšeniny toho dospělého. Tudíž nechybí malá almárka plná šatů na panenky, žehlička i s žehlícím prknem, pračka, sporák, nádobí, telefony, počítadlo, hudební nástroje atd.
VíceStálá expozice v přízemí je věnovaná obchodním památkám převážně z 1. poloviny 20. století. Originální kupecký krám Karla Fodermajera z Přeštic slouží jako pokladna a prodejna suvenýrů.
VícePrvní patro Domu historie Přešticka představuje řemesla a živnosti typické pro region. Nástroje, pomůcky a výrobky dávných řemeslníků spolu s předměty z vybavení domácností našich babiček dokonale navozují atmosféru starých časů. Prostor je využíván i k názorným ukázkám lidových rukodělných technik.
VíceMilan Knížák uskutečnil cca 100 samostatných výstav v České republice, na Slovensku, v Polsku, Rusku, Německu, Maďarsku, Rakousku, Itálii, Holandsku, Belgii, Francii, Sýrii, Austrálii, USA a stovky společných výstav po celém světě. Jeho díla jsou zastoupena v mnoha státních i soukromých sbírkách v České republice i v zahraničí. Za svoji práci získal řadu prestižních ocenění.
VíceZahrnuje tajemstvím opředené místnosti. Ermitáž proslulou tajnými rituály nacistických skupin SS. Kobky, které zde sloužily jako vězení. Doživotní vězení si zde odpykávali vlastizrádci a nejvyšší představitelé stavovského povstání. Dále se vystoupá na hlavní útočištnou věž z počátku 13. století. Navštívíte jednu z nejstarších hradních kaplí na našem území, na které jsou patrné období, jimiž procházela. Nakonec Vás zavedeme do prostoru hradní study, která se svou hloubkou řadí mezi jedny z nejhlubších studen v Čechách a ve střední Evropě.
VíceIČO: 00258491
ID datové schránky: mhcbndt
Po: 9:00 - 11:30, 12:30 - 17:00
Út: 9:00 - 11:30, 12:30 - 13:30
St: 9:00 - 11:30, 12:30 - 17:00 (po předchozí dohodě do 18:00)